Pałac z Fascynującą Historią

STYLOWY POWRÓT DO PRZESZŁOŚCI

Historię naszego Pałacu można byłoby zmienić w wiele ciekawych scenariuszy filmowych. Wszystko zaczęło się na początku dwunastego stulecia, kiedy okolicę porastały prastare puszcze, ale zacznijmy od początku...

PAPIESKA BULLA

Pierwsze wzmianki o Grochowiskach pojawiły się na początku XII wieku w bulli papieża Innocentego II, która uwzględniła majątek jako własność arcybiskupów gnieźnieńskich.

Z innych dokumentów – prawdopodobnie pochodzących z czasów krzyżackich dowiadujemy się, że wieś została podzielona na część szlachecką – Grochowiska Pańskie (Szlacheckie) oraz część podlegającą Kościołowi – Grochowiska Mnisie (Księżece).


ZE ŚREDNIOWIECZA DO EPOKI OŚWIECENIA

Przesuńmy wskazówki zegara o kilka stuleci i przenieśmy się do XVIII wieku.

Najstarsze zachowane źródła z 1750 roku, w taki sposób charakteryzują posiadłość:

„(...) było to drewniany dwór, dosyć okazały, z izbą stołową o trzech oknach, z której prowadziło wejście do komory, za którą znajdowała się spiżarnia. (...) Posiadała ona połączenie z sionką, z której można było dostać się do małego pokoiku. Dwór posiadał kaplicę z przenośnym ołtarzem o trzech obrazach (...)”.

NOWY BUDYNEK NA KONIEC WIEKU

Pod koniec XVIII wieku w miejscu starego dworu powstał nowy, murowany budynek, który stanął częściowo na starym podpiwniczeniu, ale powiększył się o nowe komnaty.

Rycina Pałacu


Pałąc w Grochowiskach

300 LAT SZLACHECKIEJ TRADYCJI

Rezydencja przez blisko 3 burzliwe stulecia pozostawała w posiadaniu rodu Korytowskich, który administrował majątkiem, rozbudowywał rezydencję i brał aktywny udział w zapisywaniu kart historii naszego regionu.

Z inicjatywy Teofilii Korytowskiej:

„(...) budynek zbudowany został na rzucie prostokąta z elewacją frontową zorientowaną na południe. Środkowa jej partia, nieznacznie zryzalitowana, została poprzedzona portykiem z czterema kolumnami toskańskimi. Kolumny te podtrzymują trójkątny przyczółek, w którym umieszczono kartusz-głowę Murzyna, herb rodu „Mohra” - Korytowskich. Pod koniec XIX wieku dwór ponownie przebudowano i powiększono, dodając dwa ryzality po obu stronach tylnej elewacji (...)”


ODWIEDŹMY WIEK XX

STYLOWA RENOWACJA

Od 1996 roku rezydencja pozostaje w posiadaniu prywatnych właścicieli, którzy przywrócili posiadłości dawną świetność, a następnie rozbudowali rezydencję, dbając o najdrobniejsze detale.

Wykonano m.in. projekt aranżacji części północnej budynku, w której powstała elegancka oranżeria, a w ostatnich latach do dyspozycji Gości oddano również zabytkowe piwnice o pięknych, ceglanych sklepieniach.

Dzięki systematycznej pracy oraz zaangażowaniu, budynek odzyskał należne mu miejsce na pałacowej mapie Polski i dziś zachwyca swoją architekturą i stylowymi wnętrzami.

Zapraszamy na wirtualny spacer po naszej stronie WWW

Odwiedź zakładkę „Hotel” i rozgość się w swoich marzeniach

Ogród zimowy